SPOLU je nás 8277 spoluobčanů

JAK VOLIT – ANEB KOMU DÁT PĚTADVACET?

07.10.2014 08:30

Také vám přišla do schránky plachta velká jako Rudé právo s pozvánkou k volbám? Nevíte co s ní??

Zvláštností komunálních voleb je, že každý může svůj jeden hlas rozdělit na více drobných. Jeden "Červenokostelecký hlas" je dělitelný na 25 malinkých hlásků. Těmi se dá nasytit více stran naráz – proto ta velká plachta s 25 kandidáty každé strany na společném papíře.

Malý čtvereček u každého kandidáta vybízí k vlastnímu výběru svých 25 poctivých zastupitelů. Zaujali Vás sympaťáci s pořadím na kandidátce 15-20? Napříč stranami si je tedy zaškrtáte a s pocitem dobře vykonaného výběru vhodíte list do volební urny.

 

Myslíte si, že to jde tak snadno? Omyl, zdání klame…

 

Tím, že zakřížkujete ve straně K 6 osob, ve straně O také 6, ve straně S rovněž 6, nevolíte své konkrétní favority. Své hlasy skrytě rozdělujete stranám v uvedeném poměru a podporujete jen přední kandidáty těch stran, kde jste křížkovali své oblíbence. Když zaškrtnete omylem o jednoho člověka víc, Vaše cesta k volbám byla zbytečná a můžete hned začít litovat, že jste nevyrazili raději někam na výlet. Váš celý hlas (resp. 25 malých) totiž propadne… V minulých komunálních volbách u nás nap ř. propadlo 10 % hlasů – v přepočtu téměř 350 lidí šlo k volbám zbytečně!

Pamatujte, že i když poctivě zaškrtáváte své oblíbené kandidáty, ve skutečnosti nevědomky dáváte hlasy jen zhruba prvním 6 kandidátům.

Když  chcete své hlasy dělit, zaškrtněte Vám nejsympatičtější uskupení – ano, ten větší čtvereček nahořeVe druhém kroku si určete, jaký podíl hlásků mu chcete odebrat, a ten přidělte ideálně jednomu dalšímu sdružení prostřednictvím křížků u vybraných kandidátůKdyž jich vyberete mnoho, zbytečně rozmělňujete svůj hlas a pomáháte stranám se silnou a disciplinovanou členskou základnou, která dobře toto poučení zná a ví, jak správně volit. Proto teprve třetím krokem –nejpopulárnějším, avšak s nejmenší vahou, je výběr konkrétního kandidáta.

 

Nejvýhodnější ze strany voliče a samozřejmě i úspěšného uskupení je, když volič zaškrtne jen velký čtvereček vybrané strany. Pokud Vás zaujal např. náš kandidát na starostu a přáli byste si ho vidět ve vedení města, tak tím, že z naší kandidátky zakřížkujete jen jeho, mu moc nepomůžete… Je třeba zaškrtnou celou naši kandidátku, a předat tak svých 25 hlásků – tedy dát mu svůj jeden celý silný hlas.

 

UKÁZKA KŘÍŽKU PRO USKUPENÍ:

  

 

Pokud jste pochopili, že hra na křížkování kandidátů napříč mnoha uskupeními je opravdu jen hrou bez valného výsledku výhodnou pro strany s poučenou a poslušnou voličskou družinou, dobře pro Vás…

 

Ať už si vyberete jakoukoli ze 7 kosteleckých stran, nedovolte, aby ostatní rozhodli za Vás!  Využijte sílu svého hlasu a nezapomeňte správnou volbou rozdat všech svých 25 hlásků.

 

Chcete mít jistotu, kdo bude příštím starostou Červeného Kostelce?

Volte SPOLUOBČANY všemi pětadvaceti! Můžete se spolehnout, že my svého kandidáta po volbách nezměníme…

 

 

Vaši SPOLUOBČANÉ

www.spoluobcane.cz