SPOLU je nás 8277 spoluobčanů

JAK VOLIT – ANEB KOMU DÁT PĚTADVACET?

03.10.2018 14:08

Také vám přišla do schránky plachta velká jako Rudé právo s pozvánkou k volbám? Nevíte co s ní??

Zvláštností komunálních voleb je, že každý může svůj jeden hlas rozdělit na více drobných. Jeden "Červenokostelecký hlas" je dělitelný na 25 malinkých hlásků. Těmi se dá nasytit více stran naráz – proto ta velká plachta s 25 kandidáty každé strany na společném papíře.

Malý čtvereček u každého kandidáta vybízí k vlastnímu výběru svých 25 poctivých zastupitelů. Zaujali Vás sympaťáci s pořadím na kandidátce 15-20? Napříč stranami si je tedy zaškrtáte a s pocitem dobře vykonaného výběru vhodíte list do volební urny.

Myslíte si, že to jde tak snadno? Omyl, zdání klame…

Tím, že zakřížkujete ve straně K 6 osob, ve straně O také 6, ve straně S rovněž 6, nevolíte své konkrétní favority. Své hlasy skrytě rozdělujete stranám v uvedeném poměru a podporujete jen přední kandidáty těch stran, kde jste křížkovali své oblíbence. Když zaškrtnete omylem o jednoho člověka víc, Vaše cesta k volbám byla zbytečná a můžete hned začít litovat, že jste nevyrazili raději někam na výlet. Váš celý hlas (resp. 25 malých) totiž propadne… V minulých komunálních volbách u nás nap ř. propadlo 10 % hlasů – v přepočtu téměř 350 lidí šlo k volbám zbytečně!

Pamatujte, že i když poctivě zaškrtáváte své oblíbené kandidáty, ve skutečnosti nevědomky dáváte hlasy jen zhruba prvním 6 kandidátům.

Když už chcete své hlasy dělit, zaškrtněte Vám nejsympatičtější uskupení – ano, ten větší čtvereček nahořeVe druhém kroku si určete, jaký podíl hlásků mu chcete odebrat, a ten přidělte ideálně jednomu dalšímu sdružení prostřednictvím křížků u vybraných kandidátů. Když jich vyberete mnoho, zbytečně rozmělňujete svůj hlas a pomáháte stranám se silnou a disciplinovanou členskou základnou, která dobře toto poučení zná a ví, jak správně volit. Proto teprve třetím krokem – nejpopulárnějším, avšak s nejmenší vahou, je výběr konkrétního kandidáta.

Nejvýhodnější ze strany voliče a samozřejmě i úspěšného uskupení je, když volič zaškrtne jen velký čtvereček vybrané strany. Pokud Vás zaujal např.náš kandidát na starostu a přáli byste si ho vidět ve vedení města, tak tím, že z naší kandidátky zakřížkujete jen jeho, mu moc nepomůžete… Je třeba zaškrtnou celou naši kandidátku, a předat tak svých 25 hlásků – tedy dát mu svůj jeden celý silný hlas.

 

UKÁZKA KŘÍŽKU PRO USKUPENÍ:

Pokud jste pochopili, že hra na křížkování kandidátů napříč mnoha uskupeními je opravdu jen hrou bez valného výsledku výhodnou pro strany s poučenou a poslušnou voličskou družinou, dobře pro Vás…

Ať už si vyberete jakoukoli z 8 kosteleckých stran, nedovolte, aby ostatní rozhodli za Vás!  Využijte sílu svého hlasu a nezapomeňte správnou volbou rozdat všech svých 25 hlásků.

Pokud chcete podpořit naši kandidáti, zakříškujte prosím celou naší kandidátku, jako na výše uvedeném obrázku - toto je nejsilnější forma hlasu!

Volte SPOLUOBČANY všemi pětadvaceti, děkujeme!