SPOLU je nás 8277 spoluobčanů

Na výstavě

24.09.2014 19:52

Nějak jsme si zvykli na to, že máme jednu jedinou budoucnost – jestliže se vyučíme třeba malířem pokojů, budeme celý život chodit na štaflích a míchat barvy a nanášet je štětkou či válečkem či jiným způsobem na stěny, pak se staneme důchodci a čekáme na smrt, v lepším případě se šťouráme v hlíně na zahrádce a obtěžujeme mladé svými nevyžádanými radami...

Jenže ono to tak úplně být nemusí! Každý totiž před sebou máme tolik možných budoucností, kolik si jen dovedeme představit. Chce to jediné, jak už psal ve svém Alchymistovi inspirovaném starou pohádkou pan Coelho – všímat si znamení a následovat je. Ano, znamená to jít za svými sny a vnuknutími a realizovat je...

Včera jsem ve výstavní síni červenokostelecké radnice se synem Jonášem postál před obrázky, které nenamaloval žádný renomovaný malíř a které mě přesto uchvátily, protože jsou právě onou novou, dříve netušenou budoucností.

Po půlstoletí, kdy od výtvarné výchovy ve škole nedržel v ruce pastelku či štětec a věnoval se vydělávání peněz na život, začal jeden muž zachytávat myšlenky a obrazy, které se mu honily hlavou. Prostě musel nějak reagovat na tvůrčí přetlak. Přemohl lenost, nedůvěru ve své schopnosti i strach z neúspěchu a pustil se do tvorby. Nemluví o tom, že se stal malířem, ale o tom, že zachytává obrazy, které mu jsou seslány, a jeho ruku že přitom vede někdo jiný – síla, které nejenom křesťané říkají Bůh. Používá pro svou tvorbu termín “inspirovaná kresba“. Své obrázky místo názvů často komentuje citáty z Bible.

Ano, teď mne enormně zaměstnává vydělávání peněz na život, ale těším se na své možné jiné budoucnosti a i vám, kteří tu možnost máte, doporučuji, abyste se na výstavu, která potrvá ještě do 17 hodin prvního podzimního pátku letošního roku, zašli podívat.

Možná se vám obrázky nebudou líbit, na což máte plné právo – netvrdím, že se tady objevil nový Rembrandt nebo Van Gogh, nejsem žádný teoretik umění a z Bible jsem přečetl jenom části, ale věřím, že vás mohou přimět k zamyšlení o možných budoucnostech svých i třeba naší společnosti či matičky Země.

Výstavu můžete navštívit denně od 10 do 17 hodin do pátku 26.9.2014. Vstupné je dobrovolné a máte možnost si zakoupit pěknou kopii obrázku, který se vám bude líbit, jako jsem to učinil já a pro vás jej zachytil foťákem.

Váš Aleš Bílý